kolmapäev, 24. aprill 2024

Vana-Sõrmuse talu läbi kahe sajandi - Eestiaeg

 

Eestiaeg 



Eesti aeg tõi Setomaale perekonnanimed. 1921. aastal saime nimeks Sõrmus

Perenimede protokolli väljavõte

Perekonnanimede panekuks Setomaal võeti vastu seadus. Kes 1921.a. lõpuks nime ei pane, sellele määrab perekonnanime riik. 1921.a. sügisel võtsid Petserimaal nime üle 50 tuhande* hinge ja kokku vormistati 8654 perekonnanime. Nii suuremahulise töö läbiviimiseks moodustati 5 komisjoni
Perekonnanimede panemine eeltöödega kokku vältas 19. septembrist 29. detsembrini.

Mito ja Marfa lapsed (vasakult) Anne, Vasso, Manni, Mahti, Heino, Mihkel ja Jaan

Alanud maareformi tulemusel jagati küla maad kruntideks ja Mitole kinnistati 13,6 ha, sellest põllumaad 9,25 ha.

Eesti ajal sündisid perre Heino, Mihkel  ja Jaan. Kokku kasvas talus üles 7 last.

Kasvavale perele oli vaja juurde maad. Kõigepealt osteti juurde Kopli kinnistu, suurusega 10 ha,  seda 3 talu peale.  30-ndatel  osteti Alaoru kinnistu, suurusega 4,5 ha, seda külamehega kahasse.

Maa ostuks võeti laenu, tasuti tuluga lina müügist. Lina kasvatus oli väga töömahukas, selle töötlemisele lõi kaasa kogu pere, ka lapsed. Küla ääres olid linaleotustiigid (läpped)

Petseri laat 30-ndatel. Laata peeti 2 korda kuus ja see oli setodele (samuti ka meie talule) tähtsaim kauplemiskoht

Eesti aja lõpuks oli Sõrmuse talu suuruseks ligi 30 ha. Ümbruskonnas peeti talu ka rikkaks, oli 2 hobust ja varss,  soetati niidumasin, hobusereha, pandi püsti seto väravad, ehitati kartulikelder, istutati suur õunapuuaed. Oma osa talu väljanägemises oli selleks ajaks sirgunud poegadel. Palju on räägitud Heino uuendusmeelsusest. Alates karjas käies tema pandud lehmade peened nimed nagu Jawa või Kairo. Hiljem tekkis tallu Heino hangitud grammofon, mis tekitas külarahvas nii imestust kui käidi ka Sõrmuste pool plaate kuulamas, ehk isegi tantsimas. Lõbus oli laialt kui Heino tõi jalgratta Husqvarna.  Suur oli Heino unistus omale pill osta

Eesti ajal korraldati Setomaal  perenaiste kursusi, millest talu tütred samuti osa võtsid.

Järgemööda  läksid kõik tütred ka mehele mehele. Annele ja Mannile maksti arvestatav summa pridanaks, nii nägi ette seto komme. Pridan on kaasavara, mida tütre vanemad maksid peigmehe vanematele.

Ainult Mahti kaasa Tedre külast arvas, et tal on naist vaja, mitte kaasavara. 

Vaata ka näitemäng Mito treilerit: Video link

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar