esmaspäev, 25. veebruar 2013

IV kokkutulek, 2008

Ettevalmistus
IV kokkutuleku ettevalmistamine toimus eelmisel kokkutulekul sündinud reglemendi järgi, kus järgmine kokkusaamine on 5 aastase vahega. Seekordne korraldustoimkondki uus, suguvõsa noorema põlvkonna esindajatest. Nendeks olid 3. kokkutulekul valitud liinivanemad Anita Kikas (Vasso liin), Diana Sõrmus (Mihkli liin), Terje Lillmaa (Mahti liin) ja Sirli Sõrmus (Jaani liin), kes võtsid ettevalmistust väga tõsiselt. Kahjuks puudus Manni liinist esindaja, mis mõneti raskendas sidepidamist Tõnisoni järeltulijatega. Kogu ettevõtmise hingeks sai Anita, selles suhtes eestvedajaga meil vedas. Ta kaasaski kogu toimkonna kõigepealt eesmärkide seadmisele, kuni nende elluviimiseni  kokkutulekul. Kasuks tuli ka kindlasti Anita Mainoris läbitud juhtimisalane koolitus

Korraldajate arupidamine 23. aprillil 2008

Kokkutuleku aasta, 2008, oli paigas ja korraldajad hakkasid ettevalmistusega tegelema juba 2007. aaasta lõpus. Terje Lillmaa mõte pidada uus kokkutulek mujal, mitte nagu 3 varasemat korda Vaslal, leidis poolehoidu ja asuti otsima ümbruskonnas turismitalusid.  Valik langes lõpuks Jõeveere turismitalule ja see oli vaieldamatult parim valik. Toimumisajaks sai seekord 12-13 juuli.
Seekordne ettevalmistus kujunes varajasest algusest siiski pingeliseks. 23. aprillil otsustati algselt planeeritud mälestuste rääkimise asemel etendada näitemäng meie suguvõsa ajaloost. Lavastamise võttis enda õlgadele Diana. Näidendis osalejad  alustasid mais proovidega, algul Vaslal, korra ka Ahjal, juunis juba Jõeveerel. Näidendi tegelased, Anita pere, Pauli pere, Diana väikese Tauriga, Margit, Marek ja Raili, Kalle, Pille ja Mari käisid terve kuu igal nädalavahetusel proovides. Kusjuures sugulased ei ela lähestikku, vaid üle Eesti, Võrus, Tartus, Sauel. Valga mees Tõnu, kes tegi väga hea rolli etendusel, oli sel ajal seljavigastusega hoopis pikali voodis. Hingega lõi kaasa külalisesineja Kalev Leoste.

Näitemängu "Mito" proov  17. juunil 2008, Jõeveere turismitalus

IV kokkutulek 12. juuli
Enne kokkutuleku avamist Jõeveerel, oli kavas traditsiooniline tammede istutamine Vasla kooli kivi juures. Tulijaid juhatas suurelt teelt kohale korraldajate üles pandud viit ja kella 12-ks kogunes kivi juurde oma paarkümmend sugulast. Tanel hoidis Eesti lippu, tervitussõnad ütles Jaan. Pärast tammede istutamist mindi ühiselt Jõeveerele, meie kokkutuleku toimumispaika.
Osalejatele oli antud ka võimalus koguneda kella 13-ks otse Jõeveerle ja ennast seal sisse seada. Jõeveerel registreerus 61 osalejat, kes said mapi, kus sees sugulaste kontaktandmed. Varjualusesse oli üles pandud sugupuu ja eelmiste kokkutulekute fotod.   
Kokkutuleku avas Anita, kes palus lippu heiskama suguvõsa vanimad liikmed Neti, Mihkli ja Jaani. Seejärel meenutas ta meie meie kokkutulekuid ja mälestas meie hulgast lahkunud Maria Tõnisoni, Heino ja Leeni Sõrmust, Heino Rannulat, Nikolai Mäeotsa ja Agnes Sõrmust.          
Paul meenutas samuti  I kokkutulekut, millest möödub 20 aastat. Selle ajaga on meie hõimu sündinud 27 last, kuid ainult 2 neist kannavad Sõrmuse nime, Eva-Mai ja Raili. Sellega kutsus ta üles Sõrmuseid lapsi tegema.
Nii Anita kui Paul palusid päeva lõpuks tuua endi hulgast valitud liinivanemate nimed.
Järmisena mindi üheskoos puud istutama, et jätta oma üritusest Jõeveere tallu jälg. Istutamisega olid ametis meie noorim põlvkonda - Liis, Joosep, Henri ja Raili.  Pärast istutamist ootas talu perenaine aurava supiga.

             Puud istutavad Raili, Henri, Joosep ja Liis 
            
Kui nüüd Jõeveerel ringi vaadata, siis briljantselt niidetud jõekäärus on suveürituste pidamiseks ideaalsed tingimused. Ilus loodus, suur avar plats, sealsamas katusealune laudade ja pinkidega. Jõekaldal tossamas suitsusaun.  Keset suurt platsi olid veetud päikesekiirtena hargnevad nöörid, mis lõppesid suurte nimesiltidega. Seal hakkas toimuma sel kokkutulekul esmakordne üritus, meie liide tutvustamine. Seista tuli oma esivanema, ühe Mito ja Marfa lapse sildi taha. Tutvustati ennast üksikult kui perekondade kaupa, kes on kes ja millega tegeleb sai palju selgemaks. Aitäh Anitale, kes selle toreda asja välja mõtles.
Nüüd anti kokkutuleku rahvale vaba aeg, näidendi rahvas läks riietuma ja viimaseid ettevalmistusi tegema. Viimasel hetkel sai ka mõni kuulutus üles pandud, see tõi kohale kümmekond huvilist ümbruskonnast.
Hakatuseks lasi vanajumal vihmakraanid lahti ja kastis korraliku paduvihmaga näitemänguplatsi üle. Pealtvaatajad said suures telgis peavarju ja näitemängu algus nihkus väheke edasi. Peagi hakkasid kostma "Meil aiaäärne tänavas..." helid, Diana poolt valitud näidendi tunnusmeloodia. Liis ja Raili mängisid taluhoovis ja Marfa (Diana) kukas kannipuu õlal aiaväravast sisse. Näitemäng algas... Nüüd pidi selguma, kas üle kuu aja harjutamist oli andnud tulemusi. Kahevaatuseline tükk oli jagatud XIV pildiks, mängimas 19 osatäitjat.  Enamusel tuli täita mitu osa, peaasi oli õigel ajal lavale minna. Nutikad osatäitjad laotasid näidendi teksti knopkadega varjualuse seinale. Nii sai näpuga järge ajada, kes kelle järgi ette astub. Ka kõige väiksemad olid hoolega ametis, kõik tegid oma osa hingega. Võrreldes eelmisel õhtul prooviga, klappis kõik suurepäraselt. Ka motikas, mis õhtul pirtsutas, läks kohe käima ja punase lipuga nõukogude võim sõitis suure mürinaga lavale. Vahepeal tekkis küll näitlejatel segadus, kas võlanõudjat mängib asendaja või asendatav. Nii läks juba taluperenaine õue uurima, kuhu see rahaküsija jääb, aga lõpuks lahenes kõik ilusti. Kaks tundi lendas märkamatult ja Sõrmuste  vanavanemate elu saigi läbi mängu vaatajate ette toodud. Kõigil oli kahju, et üritus oli ainult ühekordne ja et rohkem reklaami ei teinud.

 Stseen näitemängust "Mito" , 12. juulil 2008.a. 

Sume suveõhtu jätkus ühises söögilauas laulude ja oma mõtete jagamisega. Külastada sai talu muuseumi ja käia suitsusaunas.
Õhtul kui juba pime, süüdati tõrvikud ja ühises kolonnis matkati lähedal asuvate müürmägede juurde. Teepeal oli palju jaaniussikesi ja see tekitas omamoodi elevust. Öine matk meeldis nii noortele kui vanematele.
Suure lõkke ääres jätkus istumine, lauldi ja mängiti pilli. Telki magama mindi kaugelt pärast südaööd.

Kokkutuleku teine päev
Hommikuäratuseks pani Margit sugulaste lihased tööle, ta näitas ise ette ja reipa muusika saatel alustas rahvas päeva hommikuvõimlemisega.
Päev kippus olema pisut pilvine, pärastpoole isegi väheke tibutas. Seega sobis turismitalu varjualune hästi meie järgnevate tegevustega. Kõigepealt kaasavõetud hommikusöök, millele rosinaks oikuihästi maitsev Olga valmistatud  potiäis maitsvat putru. Söögilauas elavalt alanud eelmise päeva muljed  jätkusid juba ühisel arutelul, kus kõik said sõna kokkutulekute teemal. Mõttetalgute eestvedajaks oli Anita, kes samal ajal tegi räägitust kokkuvõtteid.
Vestlusringis olid: Anita, Liis, joosep, Pille, Mari, Anti, Margit, Henri, Eva-Mai, Tanel, Neti, Omar, Kalle, Aet, Airi, Leo, Tõnu, Jaan, Maimu, Marek, Kai, Raili, Olga, Terje ja Paul.

Anita pani kirja järgmised arutelul osalenute mõtted:
-rahvast võiks rohkem olla
-kindlasti korraldada
-mitte juulis, pigem paasapäeval
-viis aastat kokkutulekute vahe
-sama näidend uuesti
- projektirahad, nüüd projekte kirjutama
-pildimaterjal, kuidas geneetika läheb mööda sugupuud
-mõni huvitav perelugu
- liinide tutvustus nööre mööda oli hea
- jalgpall
- sõir, sõira tegemine ja muud töötoad, vanad toidus, näit vanaema kohupiim
-kuidas muuta korraldamine meeldivaks
-Pille teeb laulikud


Lauldi Jaani laule "Meie kodutalu" ja "Mälestusi Obinitsast"
Külastati talu muuseumi, kus perenaine rääkis huvitavalt haruldaste esemete saamisloost. Kokkutulek lõppes lipu langetamisega laulu  "Nii ajaratas ringi käib" saatel. Lipu langetasid seekord meie nooremad: Liis,  joosep, Raili ja Henri
Kes korrakdab järgmise kokkutuleku?
Meie IV kokkutulek läks igati korda. Suurepärane paik suguvõsa kokkusaamise korraldamiseks ja palju huvitavaid üritusi jättis kokkutulekust hea mulje. Korraldajad, eesotsas Anitaga olid teinud hea ettevalmistustöö ja kogu üritus sujus meeldivas õhkkonnas.
Ei saa aga mööda minna korraldamisel tekkinud probleemidest. Ei taha siin üldistada, sest enamus liine olid hingega korraldamise juures. Kõigepealt tekitas segadust osalemise  info ebamäärane liikumine. Kas on korraldajatel vaja oma energiat kulutada rahva kokkuajamisele? Kui see oleks iga suguvõsa liikme rõõm, et yes, kokkutulek!, siis ei peaks esitama küsimust, kas me tahame kokkutuleku traditsiooniga jätkata. Kuna liinid ei ole valinud enda esindajaid uude korraldustoimkonda, siis ei ole selge, kes korraldab järgmise kokkutuleku.
Arutelul olid kõik ühel meelel, kokkutulekuid tuleks 5 aasta järel kindlasti jätkata. Seega jääb loota, et meie hulgas leidub pealehakkajaid, kes korraldamise enda kanda võtavad. Kaasalööjaid oleks kindlasti, või mis arvavad teised sugulased?

Sugulased ootamas järgmise kokkutuleku korraldajat...
                                       

III kokkutulek, 2003


Sõrmuse suguvõsa 3. kokkutulek 12. juuli
Kui esimesed 2 kokkurulekut said teoks augustikuus paasapäeva paiku, siis 3. kokkutulek otsustati korraldada juulis, esialgse kava kohaselt 26.07. Kuna on tuntud tõde, et aeg lendab kui linnutiivul, hakkasid Olga ja Paul kokkutuleku plaanide kondikava kokku panema juba varakult: veebruaris-märtsis ning märkisid maha järgmised tähised:
Märts
1. Osavõtjate arvu täpsustamine
2. Orgkomitee kokkusaamise ettevalmistamine

Aprill
1. Kokkutuleku eelarve koostamine
2. Orgkomitee kokkusaamine
3. Kokkutuleku aja teatamine
4. Kokkutuleku kava ettevalmistamine
5. Ühislaulude valik laulikusse
6. Kontaktandmete täpsustamine
7. II kokkutuleku kroonika jäädvustamine

Mai
1. Kokkutuleku kava trükkimine
2. Osavõtutasu teatamine ja maksmisvõimalused
3. Kutsete ja kava levitamine
4. Toimkondade moodustamine
5. Sugupuu koostamine

Juuni
1. Vasla kui kokkutuleku koha ettevalmistamine (lõkkeplats, lipuvarras)
2. Toitlustamise ettevalmistamine
3. Sugupuu trükkimine ja paljundamine
4. Osavõtutasu laekumine

Juuli
1. Jätkuvad kokkutuleku ettevalmistamistööd Sõrmuse talus Vaslal
2. KOKKUTULEK


Terje Sõrmus

Võtkem Kätte ja pidagem maha üks mõnus olemine, sest kes muu meie suguvõsa eest hoolt kannab, kui mitte meie ise!
Olga ja Paul
Sugulastelt laekunud tagasiside põhjal sai võimalikuks asjad juba konkreetsemaks ajada: pandi paika kokkutuleku kuupäev, selgusid osavõtutasud (töötav täiskasvanu 100 EEK, töötu täiskasvanu 50 EEK, õppiv noor 50 EEK, mudilane kuni 7 ja noorem 0 EEK) ning määrati kindlaks liinide esindajad, kellele hakkavad need laekuma. Kogu info pani Paul kirja infolehele, mis saadeti laiali kõigile osalejatele.
Ettevalmistustööd
Ja jõudiski kätte talgute aeg vaslal. kaasa lõid Paul, Tanel, Terje, Sirli, Eva-Mai, Leo, Kalle, Anita, Omar, Pille, Andrus, perek. lillmaa, Olga ja Üllar, Aare. Köögitoimkonnas olid Neti ja Anu, kes toetasid talgulisi maitsva supiga, mida aidatrepil oli mõnus süüa.


Korrastustööde käigus valmistati ette ka lõkkeplats sauna taga ning "kinosaal", mille tarbeks tuli tühjaks teha ning korda seada suur "saraja".
Nüüd jäi üle veel viimase lihvi andmine vahetult enne kokkutulekut: niita muru ning tuua Neti kodukülast Härmalt noori kaski kaunistamaks nii sissesõiduväravaid kui sarajat.
Muruniitmine oli suht komplitseeritud, sest mõned päevad enne 12. juulit pööras sajule ning mitu päeva tuli vihma justkui oavarrest. Kõige paremini iseloomustab mahatulnud sademeid asjaolu, et orgu tekkis mühisev oja - just selline, mis iseloomulik ainult kevadisele lumesulamisele ja suurveele!
Kokkutulek
ja jõudiski kätte kokkutuleku päev. parkla ja telkimise viidad juhatasid osalejad juba tuntud paika lauda taha. vasla õuel ajutises varjualuses (kes seda sadu teab?) ootas kokkutulnud kaime Olga. Iga osaleja sai rinda nimesildi ning mapi, mis sisaldas sugupuu, kontaktid, lauliku...
Avatseremoonial heiskasid lipuvardasse Eesti lipu setu rahvariides auväärsete memmede Manni ja Neti pilgu all ...., kõlas eesti hümn.

Kahjuks oli ka seekord aeg teinud oma töö ning lähedased süütasid mälestusküünlad meenutamaks meie hulgast lahkunud Lehte Tõnisoni, Rahulase Mikot ja Mati Sõrmust.
Avamisele järgnes traditsiooniline rongkäik koolimaja kivi juurde ja tammede istutamine. Mihkel pidas pika ettekande Setomaast.
Pärast seda  kulus ära vaba aeg omavahel lävimiseks ning ringiuitamiseks.
Kuna tühi kott ei seisa püsti, tuli vahepeal ka keha kinnitada. Selleks sobis oivaliselt leo lahkel kaasabil suurtes sõjaväetermostes kohaletoodud supp, mida anu lahkel käel soovijatele jagas. Tänud kokkadele mõnusa kõhutäie eest!


Kui hommikul tundus, et ilmataat on otsustanud kokkutulnutele armuline olla, siis nüüd hakkas tasapisi udutama ning udu omakorda võttis vihma kuju, sundides rahvast "saraja" alla kogunema ning seal elavat keskustelu jätkama. Jaan ja Mihkel mängisid pilli, kõlasid meenutused möödunud aegadest. Ja siis täitis sarajat Nikita Sõrmuse hääl... - pauli üllatus külalistele. Tore oli vaadata nende nägusid, kellel oli olnud õnn nn. vana Sõrmust tema eluajal tunda. Tuttavat häält kuuldes võis tõmmata paralleeli stseeniga tuntud eesti kultusfilmist, kus Gabriel ütles Ivole: "Tervitusi teisest ilmast!" ning pilke, mis asusid kokkutulnute seast legendaarset taati ennast otsima. lastes tekitas erilist elevust I ja II kokkutuleku filmide vaatamine. Nende autoriks on Paul, kes päris olulise osa kokkutuleku ajast (eriti esimese kokkutuleku omast) veetis Sõrmuse talu katustel, et olulisi ning põnevaid momente jäädvustada, millele lisandus üksjagu tunde monteerimislaua taga. Aga tundub, et tegu oli vaeva väärt. Sest kui põnnid vaatasid ammulisui ekraanile, tundes sarajas köie otsas kõlkuvas rahvariides tüdrukutirtsus ära praeguse autoriteetse oma emme, ei suutnud nad tagasi hoida valjuhäälset imestust: "Emme, SINA!!!". Kolmas kokkutulek eristub eelnevatest veel selle poolest, et seekord oli kutsutud üritust jäädvustama videomees väljastpoolt, kes  ülimas kohusetundlikkuses jäädvustas kõik, mis talle vähegi kaamerasilma ette jäi, nii et toormaterjali sai palju-palju, mis omakorda tähendas, et keegi peab ikkagi tegelema terade sõkaldest eraldamisega.  Tagatipuks sai kassetid Tõnule ümberkirjutamiseks antud ja nüüd on nad hoopis kadunud.
Vahepeal andis vihm veidi armu ning mudilased said õues hullata ning oma võistlused maha pidada. Iga osaleja, võitjatest rääkimata, sai pisikese auhinna.
Tagatares oli avatud käsitöönäitus, kus eriliselt võiks ära märkida manni värvilised kindakirjad, Neti padjad, linikud ja telgedel kootud vaibad ning Terje Lillmaa perfektse näputöö.
Aeg kulges vihmasabina saatel omasoodu ning väliürituse osas tuli teha tõsised korrektiivid. kahjuks tuli ära jätta lõkkeõhtu koos kartuliküpsetamisega tiigi kaldal ning tõrvikumäng aias. Pidulaud vangerdati õue asemel sarajasse, mis muutus kinosaalist kõrtsitoaks, mille seinu ilmestasid kunagised põllutööriistad, hubasust lisasid aga kased. Ja nagu ime väel täitus laud kõige hea ja paremaga, mida osalejad olid kostiks kaasa võtnud. laua keskel aukohal troonis Tõnison leo toodud suitsupõrsas.


Õhtu populaarseim jook oli kuum aromaatne taimetee, millel oli hea minek ning mida sooja eesmärgil tarbiti sõna otseses mõttes pottide kaupa. Mõeldi ka kahetsusega samal ajal toimuvale Võru Folkloorifestivalile. Aga nagu selgus kellelegi tulnud kõnest, oli ca 30-kilomeetri kaugusel olevas Võrus meie suureks imestuseks hoopis kena päikseline ilm!
Sarajas kõlasid vaheldumisi plaadimuusika (helipuldis kogu õhtu vältel tanel) ning onu jaani akordion. Soovijad said tantsida "Krakovjakki", "Aleksandra valssi" ning ka teisi vanu seltskonnatanytse. Uutes oludes viidin Tõnu juhatusel läbi ka täiskasvanute võistlused. Tõsi, küll vähendatud mahus, kuid peetud nad said ning veel millise kaasaelamisega!
Ja kavakohaselt esines sõnavõtuga orgkomitee, kes tegi ühehäälselt valida endale järgmine koosseis juba nooremast põlvkonnast, igast liinist üks esindaja.
Edus siis uuele komiteele koosseisus:
1. Anita Kikas (Vasso liin)
2. Diana Sõrmus (Mihkli liin)
3. Terje Lillmaa (Mahti liin)
4. Sirli Sõrmus (Jaani liin)
Manni liinist jäi esindaja muillegipärast valimata

Täpsustamata ning kinnitamata jäid suguvõsa embleem ja märk - ju polnud aeg veel nende jaoks küps. Ehk ilmutab end kunagi püha Brigita ning siis saavad ka need eesmärgid teoks.

III kokkutulek jäi ilmastikuolude tõttu, mis tundub, et ka osalejate plaane korrigeerisid, ühepäevaseks. Vihm peletas ära needki, kel esialgu oli plaan ööbima jääda - ei aidanud siin ka võõrustajate keelitamised. Koloriitseks finaaliks sai parklast lahkumine. Nimelt tulid sellega omal jõul toime vaid üsna vähesed, sest poriseks muutunud heinamaa otsekui imes seal seisvad autod endasse raatsimata ühtegi neist vabatahtlikult loovutamast. Oma talu traktoril purunes kütusevooli, nii jäi temagi lauda taha heinamaale koos autodega pukseerimist ootama. Lõpuks kutsuti Ilvese talust välja puksiiriabi Helduri ja tema traktori näol, kellel jätkus askeldamist päris pikaks ajaks ning kellele tänu väljendamisega polnud päästetud sugugi kitsid. Kahjuks pole sellest etapist säilinud ei fotosid ega videokaadreid, sest vihmasadu ning ööpimedus tegid jäädvustamise võimatuks....

Aga järgmisel hommikul säras Vasla ning Sõrmuse talu kohal üle pika aja päike justkui siiralt imestades ning küsides: "Noh, kus te siis nüüd kõik olete? Kas pidu tuleb või ei?"
Meil on olnud kolm eriilmelist kokkutulekut:
I - tõeline kirgas ärkamisaeg oma lauludega, mida nii mõnigi meist laulis avalikult esimest korda, kolm venda ja üksteist imetabaselt täiendavat pillimeest Jaan, Heino ja Mihkel
II - tunduvalt vaoshoitum ja ärevam, õhus hõljuva küsimusega: "Mis saab edasi?", Eesti piirile koonduvad vene tankid. (Pihva poolt sõidavad Tallinna poole vene tankid)
III - "vihmakokkutulek", mis näitas, et kui tõsiselt tahta, on võimalik ka ekstreemsemates ilmastikuoludes toime tulla.
Kohtumiseni järgmisel e. IV kokkutulekul 2008.a. suvel! Millises koosseisus ja kas järjekordselt Sõrmuse talus Vaslal või hoopis kusagil mujal? Seda näitab juba aeg ning kirjutab uue orgkomitee kroonik.


III kokkutuleku osalejate nimekiri
1. Neti Sõrmus
2. Leo Sõrmus
3. Anu Sõrmus
4. Anita Kikas
5. Omar Kikas
6. Liis Kikas
7. Joosep Kikas
8. Kalle Sõrmus
9. Pille Sõrmus
10. mari Sõrmus
11. Paul Sõrmus
12. Terje Sõrmus
13. Tanel Sõrmus
14. Sirli Sõrmus
15. Eva-Mai Sõrmus
16. Maria Tõnison
17. Volli Tõnison
18. Margus Tõnison
19. Leo Tõnison
20. Aet kolde
21. Tiit Kolde
22. Linda Kolde
23. lea Kolde
24. Airi Tõnison
25. Heigo Jelle
26. Mario Jelle
27. Erik Jelle
28. Kait Tõnison
29. Mihkel Tõnison
30. Asta Tõnison

31. Ülle Allik
32. Aare Allik
33. Marko Allik
34. Kersti Allik
35. Ülari Tõnison
36. Lea Tõnison
37. Olari Tõnison
38. Tõnis Tõnison
39. Niina Tõnison
40. Eve Pruul
41. Aivo pruul
42. Alvar Pruul
43. Aveliis Pruul
44. Olga Kõlli
45. Üllar Kõlli
46. Kaiu Hanson
47. Heiki Hanson
48. Eva Maria Hanson
49. Kalle Kõlli
50. Evelin Paap
51. Mihkel Sõrmus
52. Maimu Sõrmus
53. Marek Sõrmus
54. Kai Sõrmus
55. Raili Sõrmus
56. Margit Tiit
57. Arne Tiit
58. Henri Tiit
59. Diana Sõrmus
60. Tarmo Terreping

61. Raja Sõrmus
62. Annika Sõrmus
63. Sten Nugis
64. Liisa Nugis
65. Ene Reedi
66. Teet Reedi
67. Aksel-Joonas Reedi
68. Jaan Sõrmus
69. Evi Sõrmus
70. Tõnu Sõrmus
71. Ille Sõrmus
72. Sirli Sõrmus
73. Veiko
74. Siret Sõrmus
75. Leida Rannula
76. Silvi Mäeots
77. Terje Lillmaa
78. Ülo Lillmaa
79. Keidy Lillmaa
80. Hella Lillmaa
81. Timo Lillmaa
82. Mare Sirel
83. Aarne Sirel
84. Heino Rannula
85. Valli Klaan
86. Margus Klaan
87. Aare Rahulane
88. Birgit Rahulane
89. Leo Kuuse
90. Merili
91. Liia
92. Vapper



esmaspäev, 4. veebruar 2013

II kokkutulek, 1991



Teiseks kokkutulekuks tehti põhjalikult ettevalmistusi, paljudel oli juba rahvariided. Toimus ka moedemonstratsioon, kus isegi pealinna tüdrukud, õed Annika ja Ene Sõrmus riietati Setu rahvariietesse. Kõike seda riietusrituaali filmis isa Mati Sõrmus

Teisel päeval aga tibutas vihma.
Päevakorras oli Vasla koolimaja kunagisele asukohale mälestustahvli paigaldamine.

Mälestustahvli tellis ja tasus tegemise kulud Mihkel Sõrmus. Kivile kinnitasid Kalle ja Leo Sõrmus.
Mälestustahvli pidulikule avamisele olid palutud kunagised vasla kooli õpilased:
Valjo vananurm
Anna Tsirel
Maria Tõnison (Sõrmus)
Lillekimbud anti Vasla kooli õpilastele ning mälestustahvli avamise kaasaaitajatele.
Palutud oli ka külanõukogust esindaja, kuid kohale tuli ainult Obinitsa raamatukogu juhataja Liidia Sillaots, kes on tubli koduloouurija. Suguvõsa rahvaga liitus ärksama vaimuga naaberkülade elanikke.
Mälestustseremoonial tegi põhjaliku ülevaate Setomaast ja vasla kooli ajaloost Mihkel Sõrmus, kes oli arhiivides läbi uurinud hulga ürikuid.
Katte eemaldasid Valjo Vananurm ja maria Tõnison (Sõrmus).
Fotodel on näha sünge , pilvise taeva taustal lehvimas 2 sini-must-valget lippu. Mis toimus sellel ajal Moskvas, seda me siis veel ei teadnud. Ei osanud aimata, et järgmisel päeval sõidavad tankid Pihkvast Tallinna suunas nii, et tankimürinat oli kuulda kahe kilomeetri raadiuses. (Olga Kõlli)






II kokkutuleku  osalejate nimekiri

1.Annika Sōrmus
2.Ene Sōrmus
3.Birgit Rahulane
4.Ulna Rahulane
5.Aare Rahulane
6.Maimu Sōrmus
7.Margit Sōrmus
8.Diana Sōrmus
9.Marek Sōrmus
10.Paul Sōrmus
11.Terje Sōrmus
12.Tanel Sōrmus
13.Sirli Sōrmus
14.Eva-Mai Sōrmus
15.Mati Sōrmus
16.Mihkel Sōrmus
17.Raja Sōrmus
18.Urve Uja
19.Aleksandra Uja
20.Margus Klaan

21.Valendina Klaan
22.Üllar Kōlli
23.Olga Kōlli
24.Kalle Kōlli
25.Kaiu Kōlli
26.Leida Rannula
27.Anita Sōrmus
28.Mari Sōrmus
29.Kalle Sōrmus
30.Pille Sōrmus
31.Leo Sōrmus
32.Anu Sōrmus
33.Natalie Sōrmus
34.Siret Sōrmus
35.Sirli Sōrmus
36.Tōnu Sōrmus
37.Ille Sōrmus
38.Jaan Sōrmus
39.Evi Sōrmus
40.Lembit Timmo

41.Maria Tōnison
42.Kait Tōnison
43.Aet Kolde
44.Linda Kolde
45.Tiit Kolde
46.Leo Tōnison
47.Airi Tōnison
48.Lehte Tōnison
49.Juhan Kask
50.Aare Allik
51.Ülle Allik
52.Kristiina Allik
53.Marko Allik
54.Lea Tōnison
55.Ülari Tōnison
56.Mihke Tōnison
57.Asta Tōnison
58.Niina Tōnison
59.Einar Tōnison
60.Eve Tōnison
61.Mare Sirel

Mälestuskivi avamisel ( teisel päeval ) osalesid   endised Vasla kooli ōpilased ja asjahuvilised:
Valjo Vananurm- Vasla kooli ōpilane
Anna  Tsirel – Vasla kooli ōpilane
Liidia Sillaots – Obinitsa raamatukogu juhataja- suur kodu-uurija.

Oli palutud ka külanōukogust ( ? ) esindajat, ikkagi suur kohaliku tähtsusega sündmus, kuid esindajat ei ilmunud.  



reede, 1. veebruar 2013

I kokkutulek 1988




Mito 100. sünniaastapäeva tähistamisel võrsunud mõte, korraldada Sõrmuse suguvõsa kokkutulek, sai teoks  19.-20. augustil 1988.Vana kombe kohaselt käidi hommikul paasapäeval ja õhtul kella 20-ks rivistati ennast liinide kaupa Sõrmuse talu hoovile üles . Avasõnad ütles Jaan Sõrmus, kes mälestas ka meie hulgast lahkunud Vassot, Mahtit ja Annet. Seejärel järel heisati  tropmetihelide (mängis Marek Sõrmus)  saatel  sini-must-valge.  Seesama Eesti lipp,  vahepeal küll värvide kaupa lahti harutatuna, lehvis talus ka eesti ajal. Kui kolm venda, Heino, Mihkel ja Jaan haarasid pillid ja  Sõrmuse talu hoov täitus "Eesti lipu" helidega, siis paljude silmis olid rõõmupisarad.
Manni  kandis ette endatehtud laulu, mis oli ehtsas seto keeles ja algasid sõnadega: "Kui esä sünnist sada aastat sai, siis tagasi ma kai..."
Tervituseks sai sõna veel noorema põlvkonna esindaja Olga, kes märkis ära Vasla vanaema, kes hoiab koduahju alati sooja.
Ametliku osa lõpuks istutasid sugulased sissesõidutee äärde tamme. Edasi jätkus kokkutulek pillimängu, tantsu ja laulumängude saatel. Vahepeal  istuti laulu "Kungla rahvas" saatel lauda sööma vanu talusööke, maiuspaladeks seasabad. Tantsu ja pillimängu kostis hoovil kaugelt üle südaöö.
Kokkutuleku teisel päeval jätkusid üritused. Lausa uskumatu, kui palju ettevõtmisi jagus ühte päeva. Spordivõistlused, isetegevus, Sõrmuse sugupuu ja kunagiste aegade meenutused, külaekskursioon, koolimaja platsi külastus, munaveeretamine all orus, lõuna, ühislaulmine ja lõpetamine.

Heino, Jaani ja Mihkeli  akordionimäng läks kokkutuleku osalejatele hinge
Vaata videot vendade Heino, Jaani ja Mihkeli akordionimängu saatel kõlanud "Eesti lipp"  ühislaulmist


Kõige rohkem hinge läinud I kokkutulekust on möödunud palju aega. Meenutame, mida arvavavad osalejad, millest räägiti sõnavõttudes ja vaatame pilte ja videosid.

Kuidas sündis kokkusaamise mõte? Uurime seda kokkutuleku mõtte algatajalt ja ühelt eestvedajalt.
Jaan:  Seoses saja aasta möödumisega meie isa sünnist, tekkis mul mõte korraldada sugulaste kokkutulek kodutalus. Seda mõtet toetasid ka teised, eriti minu vennapojad Paul ja Leo. Nad meisterdasid toreda lipuvarda ja püstitasid selle õuele.
Sini-must-valge lipp oli aastakümneid olnud läbiotsimiste kartuses värvide viisi lahti harutatuna riidekapis, iga värviriba eraldi riiulil. Nüüd oli õige aeg lipp „taastada”.
Hakkasin mõtlema, et lipu heiskamisel on tarvis ühiselt laulda isamaalisi laule. Kahjuks olid kunagi hästi selgeksõpitud hümni ja „Eesti lipu” sõnad aastakümnetega osaliselt ununenud. Lootsin abi saada Laatre vanematelt laulumeestelt, kuid see ei andnud tulemusi. Lõpuks tuletasin nende laulude sõnad siiski meelde ja panin paberile. Evi hooleks jäi sõnade kirjutusmasinal trükkimine ja lauliku kaante muretsemine, aga Tõnule sõnade paljundamine. (Jaan Sõrmus. "Külakoolmeister")

Suure töö tegi ära Olga, kes täpsustas sugulaste andmed, nende põhjal valmis sugupuu ja saadeti kutsed.


Osalejatele oli saadetud koos kutsega programm.
Tutvu, mis oli kokkutuleku kavas:
Sõrmuse suguvõsa kokkutuleku  orienteeruv programm
Võimalusel  osavõtt rahvariietes. Kaasa võtta:
*pillimeestel kõikvõimalikud instrumendid
*telk koos magamisriietega
*kauss, lusikas, kruus
*fotoaparaat
*jutumeestel jutud, lauljatel laulud

19.aug. 20.00 - 20.aug. ...
-avamine
-õhtusöök
-traditsiooniline taidlus
-rahvalikud tantsud, mängud ja pallilahingud
-hommikusöök
-talu- ja küla ajalugu, ekskursioon
- sugupuu tutvustamine ja täpsustamine
-huvitavaid mälestusi kodukandi elust
-lõuna
-rahvalikud mängud jätkuvad koos pillilugude ja lauludega
-suur suguvõsa ühisorkester
-lõpetamine
-ekskursioon Ulaskovva
Org.komitee


Olga koostas kokkutulekust korralikult kujundatud kroonikaalbumi.
Albumist leiame kahe päeva ettevõtmistest fotoseeria ja sõnavõttude tekstid. 






















Avasõnad ütles Onu Jaan:
Tere tulemasta. Vanem veli Vanakülasta, teine Tartust Tammelehesta, sõsar Venemaa veerelta, mõni pere Petserista, võsukesed Võrumaalta, tibukesed Tiigi tänavasta, Vasla valda vaatamaie, kodukanti katsumaie, pajatusi pakkumaie.
Kallid sugulased! me oleme täna kogunenud siia niisuguse nimetuse all, nagu "Sõrmuse suguvõsa I kokkutulek" ...

Kuula Jaani sõnavõttu kokkutuleku avamisel
http://www.youtube.com/watch?v=IQ9t1AUj9Ew

Manni laul töötegemisest Sõrmuse talus:
"Kui esä sünnist sada aastat sai, siis tagasi ma kai...
Ütskõrd kui ma pidolt kodo tulli
ja piho laulu kuuli,
kui kodovärehtist sisse astõ
mõtli, õt lää viil veido puhkama. .."

Vaata videosalvestust Manni esinemisest



 I kokkutuleku pildialbum

I kokkutuleku avamine Vaslal
Tamme istutamine sissõidetee äärde
Järgmise päeva hommik algas sportliku osaga.
Jalgpall heinamaal toimus tolle aja traditsioonide kohaselt, avarivistusel kõlas ikkagi üle platsi: "Tervist, vastasvõistkond" millele vastati reipalt "Tervist!"
Kõie tõmbasid küll võitlusvaimu täis sugulased esimesel korral katki, kuid lusti jätkus nii võistlejatele kui kaasaelajatele.
Vaata videot hommikusest spordipäevast
 Märkamatult oli Mihkeli pere oma pillid üles seadnud ja asuti järgmise tegevuse juurde. Kähku leidsid   sportijad koha pinkidel ja lustakas pereansambli kontsert võis alata. Millal küll jõudis Mihkli pere niipalju lugusid õppida? Pillimeesse vaev tasus ennast ära kuhjaga, publik oli pea tunniajasest kontserdist lausa võlutud.
Vaata videot Mihkeli pereansambli esinemisest
http://www.youtube.com/watch?v=rzkQVDcqxsg&feature=youtu.be

Heino mängis kokkutulekul väsimatult tantsuks.
Pildil on Heino ja Jaan koos musitseerimas



Ekskursioonil talu kunagistele maadele, giidideks Mihkel, Heino ja Jaan

Jaan ja Heino näitasid kuidas munaveeretamine käis.
Selleks olid nad alla orgu ehitanud loomka

Loeme, millised muljed jäid kokkutulekust Olgal.


Peale tamme istutamist tantsiti, lauldi, tutvustati Sõrmuse sugupuud. Õuele oli pandud pikk laud. Toidunõud olid igal osavõtjal kaasas. Õhtueineks pakuti koorega kartuleid (igaüks kooris omale), suitsutatud seasabasid, kalja kohupiim kausis võiga kaetud, hapupiima, kõrvitsasalatit. Hoovis oli 2 shaslõkiahju, kus oli uudistajaid ja küpsetajaid pidevalt - sütel ei lastud kustuda. Lastel toimus kuuri all äge nööril kiikumine, võidujooks hoonete ümber.
Öösel, kui pimenes, hakkas Paul videot näitama ja seega igaüks võis näha "videosüüdistust" oma tegevuse kohta. Pidu kestis hommikul kella kolmeni. Ööbiti autodes, telkides, heintel ja mõned ka ligidal kodudes.
Hommikul koguneti kella 10 paiku. Hommikuvõimlemise raames toimus jalgpallimats, mida jäädvustas filmile Paul karjaköögi katuselt. Pallimäng oli nii hoos, et mõnigi kord maandus pall autode katustel. Järgnes köievedu suure kisa- ja vilekooriga.
Tehti ekskursioon Vasla küla kunagistele põldudele, kus onu Jaan, Mihkel ja Heino jagasid muljeid noortele. Pärast seda  siirduti alla orgu värvilisi mune veeretama. Veeretusaluse oli onu Heino ja Jaan hoolikalt ette valmistanud. Peale väsitavat matka oli lõuna - supp ja viljakohvi, mis maitses suurepäraselt. Kuigi kogu pidu oli alkoholita, oli lõbus, tore olla.
Järgnes pereorkestrite esinemine. Onu Mihkli pere täies hiilguses oma laulude- ja pillilugudega. Solist oli väike Diana.
Tehti nõupidamine, kus pandi paika finants-majanduslikud ja organistaioonilised küsimused. Onu Mihkel juhatas arutelu. Moodustati org.komitee, kuhu valiti:
                Leo Sõrmus
                Paul Sõrmus
                Leida Rannula
                Mihkel Sõrmus
                Jaan Sõrmus     
                Olga Kõlli
Uuesti tullakse kokku kolme aasta pärast - 1991.a. paasapäeva paiku, esialgsete arvamuste järgi Vaslal. Lõpetuseks esitas Manni lühikese luuleloo kunagisest Vasla küla elust. Lauldi koos "Lahkumise laulu". Kellel aega oli, sõitis Lepa kirmaskisse.
 Lipp langetati 21. augustil 1988.a.
Olga Kõlli kokkutuleku kroonikaalbum



I kokkutuleku osavõtjad
1. Neti Sõrmus  
2. Leo Sõrmus
3. Anu Sõrmus
4. Anita Sõrmus
5. Kalle Sõrmus
6. Pille Sõrmus
7. Mari Sõrmus
8. Paul Sõrmus
9. Terje Sõrmus
10. Sirli Sõrmus
11. Tanel Sõrmus
12. Heino Sõrmus
13. Mihkel Sõrmus
14. Maimu Sõrmus
15. Marek Sõrmus
16. Margit Sõrmus
17. Diana Sõrmus
18. Jaan Sõrmus

19. Evi Sõrmus
20. Tõnu Sõrmus
21. Ille Sõrmus
22. Sirli Sõrmus
23. Siret Sõrmus
24. Maria Tõnison
25. Volli Tõnison
26. Sirje Tõnison
27. Merike Tõnison
28. Margus Tõnison
29. Mihkel Tõnison
30. Asta Tõnison
31. Ülari Tõnison
32. Niina Tõnison
33. Einar Tõnison
34. Eve Tõnison
35. Juhan kask
36. Olga Kõlli

37. Üllar Kõlli
38. Kaiu Kõlli
39. Kalle Kõlli
40. Valentina Klaan
41. Margus Klaan
42. Aare Rahulane
43. Ulna rahulane
44. Birgit Rahulane
45. Heino Rannula
46. Koidu Uibo
47. Leida Rannula
48. Mare Sirel
49. Aarne Sirel
50. Terje Mäeots
51. Ülo Lillmaa
52. Enn Timmo
53. Ando Timmo
54. Agni Timmo
55. Lembit Timmo